Logo-aet2-pc80itl5p2e4rhlorry1mkstzqddo3nst9pwra2n2g

Akıllı Ev Nedir?

AKILLI EV SİSTEMLERİ NEDİR

Günlük hayatımızda adını sıkça duyduğumuz akıllı ev sistemleri her geçen gün gelişmekte olup yaşantımıza da entegre olmaya devam etmektedir. Akıllı ev sistemleri; endüstrinin birçok alanında kullanılan kontrol sistemlerinin, insan hayatının günlük yaşantısına uyarlanmış şekli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Otomasyon; bir sistemin hazırlanan belirli bir senaryoya göre herhangi bir operatöre gerek duymadan istenilen işlemleri gerçekleştirmesidir.

Akıllı Ev Otomasyon Sistemleri ise; ev teknolojilerinin kişiye özel ihtiyaç ve isteklere göre uygulanması olarak tanımlanabilir. Akıllı ev otomasyon sistemleri ile birçok komut arka arkaya yerine getirilerek ’’senaryolandırma’’ seçeneği sağlanır.

Akıllı ev otomasyon sistemleri, yaşantımıza birçok açıdan kolaylıklar sağlayabilecek, güvenlik, konfor, tasarruf gibi konularda bize çeşitli fayda sunması planlanan teknoloji sistemidir.

Günlük hayatımızın hemen her anı yoğun iş temposunda koşuşturmakla geçmektedir. Evimize girdiğimiz anda bu yorgunluk yerini huzur ve konfora bırakmaktadır. İnsanoğlunun yaşamanın tamamında rol alan en önemli faktör hiç şüphesiz evlerimizdir. Gelişen teknoloji ile evlerimizde güven ve konforu en üst düzeyde yaşamak akıllı ev otomasyon sistemleri ile mümkün bir hale gelmektedir. Evinize yaklaştığınızda bunu algılayan ve ihtiyacınıza göre oluşturulan senaryolar ile ısıtma, soğutma, aydınlatma sistemlerini devreye alan, evinizi havalandıran sistemler ile evinizi sıradan bir evden çıkarabilir ve konforu en üst düzeyde yaşayabilirsiniz. Ayrıca siz evde yokken veya evinizde iken güvenliği maksimum seviyede tutan akıllı sistemler sayesinde eviniz de konforun yanında güveni hissedebilirsiniz. Her geçen gün akıllı ev otomasyon sistemlerinde yaşanan gelişmeler ve hayatımıza katacağı yenilikler ve vaat ettiği kolaylıklar dikkat çeken bir konudur.

Evlerde istenilen fonksiyonların kontrolü için akıllı ev uygulamaları kullanılmaktadır. Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen akıllı ev sistemleri cep telefonları yardımı ile ev içerisinde oluşan olayların kolayca kontrol edilmesini sağlar. Şu anda kapı kilitlerinden muslukların sıcaklığına kadar birçok işlemi akıllı telefonlar yardımı ile ayarlamak mümkün.

Akıllı ev sistemi temel anlamda evde bulunan cihaz veya eşyaların otomatikleşmesi anlamına gelmektedir. Isıtmadan aydınlatmaya kadar birçok alanda bu sistem kullanılabiliyor. Akıllı ev sistemi nasıl çalışır konusu da bu anlamda en çok merak edilen konulardan biri oldu.

AKILLI EV SİSTEMLERİ NASIL ÇALIŞIR ?

Genel olarak akıllı ev sistemlerinin kurulumunda öncelikle evinizin tesisat sisteminin kuruluma uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Daha sonra planlama aşaması devreye girer ve burada ihtiyacınıza göre size ve evinize en uygun sistemler seçilir. Kurulumu tamamlanan akıllı ev sitemlerini bir düğme, kumanda yardımıyla kontrol edebileceğiniz gibi akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulama ile uzaktan kontrol etmenizde mümkün hale gelmektedir. Akıllı ev sistemleri bağlantı için interneti ve genellikle bletooth’u kullanır. İnternet bağlantınız olduğu sürece, evinizdeki her şeyi uzaktan kontrol edebilirsiniz. Tüm akıllı cihazlar bir ağ üzerinden bağlıdır ve bu ağ üzerinden otomatik olarak kontrol edilir. Akıllı telefonunuzdaki bir uygulama üzerinden tek bir tıklamayla evde otomatikleştirebileceğiniz ve hayatınızı kolaylaştıracak çok sayıda cihaz bulunuyor.

Diğer Yazılar

Öne Çıkanlar

Medicana İzmir

Konferans ve Toplantı Odası-İklimlendirme Kontrolleri, Ses Ve Görüntü Entegrasyonları, Sahne Aydınlatma, Toplantı ve Konferans Salonu Aydınlatma

Öne Çıkanlar

Lotus Ofis Bursa

180 OFİS -Perde, Motorlu Cam, Aydınlatma, İklimlendirme Kontrolleri -Digital Kilit Entegrasyonu -Güvenlik Kontrolü -Sip Tabanlı Ip İnterkom ve Çağrı Yönlendirme Hizmeti -Concierge ve Site Yönetim