Logo-aet2-pc80itl5p2e4rhlorry1mkstzqddo3nst9pwra2n2g

Akıllı Ev Teknolojinin Sürdürülebilir Enerjiye Katkıları Nelerdir?

Akıllı ev teknolojisi, çeşitli bileşenlerin yerel bir ağ üzerinden iletişim kurduğu evlerde kullanılan bilgi ve iletişim teknolojisi  için ortak bir terimdir . Geçmişten bugüne insanlar yaşam kalitesinin daha güvenli ve daha yüksek olmasını istemişlerdir. Evde yapılan günlük işlerin cihazlar yardımıyla otomatik yapılması, akıllı ev kavramını oluşturmaktadır. Kullanıcı hedefli olan sistemler sayesinde, kişiler günlük işlerini daha pratik ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. Böylece kullanıcılar, zamandan tasarruf edebilmektedirler. Ayrıca akıllı ev sistemlerinin kullanılması, yapılması güç işlerin de yapılmasına imkan sağlamaktadır. Teknoloji, seçilen kriterlere göre fonksiyonları izlemek, uyarmak ve yerine getirmek için kullanılabilir. Akıllı ev teknolojileri, hem bireysel hem de toplum çapındaki faydaları farklı şekillerde değerlendirilebilir. Mali tasarruf sağlayabilir, tüketicilere kolaylık sağlayabilir; daha fazla ekolojik ve sürdürülebilir yaşama katkıda bulunur, alıcının güvenlik ve güven duygusunu pekiştirir ve daha fazlasını yaparlar . Akıllı bir evin en önemli yapı taşından biri akıllı sensör ağıdır. Sensörler, otomatik olarak evde kontrol edilen bir ağ yapılandırmasında farklı parametreleri algılamak için kullanılır. Akıllı ev teknolojisinin temel yapı taşlarının akıllı ev sunucusu ve sensör ağı olduğuna dikkat edilmelidir. 

Akıllı ev sistemlerinde cihazların birbirileriyle haberleşerek tek bir sistem üzerinden çalışarak büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca web ortamından ya da mobil cihazlar yardımıyla dünyanın herhangi bir noktasından uzaktan erişim imkanı sunmaktadır. Basit bir aracı yardımıyla alarmı devreden çıkarma, güneşlikleri indirme, ışıkları kısma gibi işlemlerini kolaylıkla yapabiliriz. Bir ev otomasyon sistemi genişletilebilir olmalıdır ve mevcut yapısına yeni aygıtlar eklenebilmelidir. Kullanıcı kişisel cihazı ya da web üzerinden bu sistemi kontrol edebiliyor olmalıdır. Sistemden kaynaklı ya da elektrik kesintisinden dolayı meydana gelebilecek veri kaybının olmaması için iyi bir yedekleme sisteminin olması gerekmektedir. Böylece sorun giderildiğinde tüm işlevlerin aynen devam ettiği görülür. 

Akıllı Ev teknolojileri  geliştirilirken, gün geçtikçe daha önemli bir problem haline gelen yüksek enerji tüketimine karşı alınan önlemler ve  sistemlerin iç mekânda kullanıma uygun örnekleri incelenmiştir. Yapılan araştırmada enerji  verimliliğine ilişkin yaygın olarak kullanılan enerji verimli beyaz eşyalar, ampuller gibi daha az enerji tüketmeye yönelik geliştirilmiş ürünler ve uygulamaların dışında, teknolojik imkanlar doğrultusunda geliştirilen yenilikçi ve farklı yaklaşımlar sunan ürün ve uygulamaları dikkate alınmıştır. Örneğin, rüzgâr, güneş gibi doğal kaynaklardan yararlanılarak dolaşımda olan enerjinin iç mekânda kullanılabilir enerjiye dönüştürüldüğü ürünler bulunmaktadır. Söz konusu ürünlerin birçoğu henüz yaygınlaşmamış olsa da firmalar ve üniversiteler bünyesinde geliştirilmeye devam etmektedir. Akıllı ev teknolojilerinin otamasyonu sonucu ; İç mekânda enerji verimliliği ve teknoloji ilişkisi değerlendirildiğinde ise, teknolojinin enerji tüketimine yol açan etkenler arasında yer almasına karşın aynı zamanda yüksek enerji tüketimini önlediği görülmektedir.

 Teknolojinin, özellikle yanlış kullanım biçimleri sonucunda çevreye zarar verme potansiyelinin bulunduğu yadsınamaz bir gerçektir. Teknolojinin her geçen gün yaygınlaşması ve hemen her alana etki etmesi enerji tüketim miktarını artırmakta, teknolojinin bilinçsiz ve yoğun kullanımı ise söz konusu problemi daha da ciddi bir sorun haline getirmektedir. Bu noktada elde edilen sonuçların araştırma varsayımlarını destekler nitelikte olduğunu söylemek mümkündür.

 AET Akıllı Ev Teknolojileri Otomasyon firması olarak enerjinin dönüşümünün teknoloji ve tasarrufla buluşmasına aracalık etmekten çok mutluyuz. Akıllı Ev teknolojilerinin  doğanın geleceği için olumlu katkılarda bulunacağına inanıyor ve önemsiyoruz.

Diğer Yazılar

Öne Çıkanlar

Medicana İzmir

Konferans ve Toplantı Odası-İklimlendirme Kontrolleri, Ses Ve Görüntü Entegrasyonları, Sahne Aydınlatma, Toplantı ve Konferans Salonu Aydınlatma

Öne Çıkanlar

Lotus Ofis Bursa

180 OFİS -Perde, Motorlu Cam, Aydınlatma, İklimlendirme Kontrolleri -Digital Kilit Entegrasyonu -Güvenlik Kontrolü -Sip Tabanlı Ip İnterkom ve Çağrı Yönlendirme Hizmeti -Concierge ve Site Yönetim